• Szkoła ludzi z pasją...

Wycieczka Patriotyczna

Utworzono: wtorek, 21, październik 2014

Projekt „Dziedzictwo Patriotyczne Armii Krajowej”


W dniach od 28 września do 1 października 2014 r. młodzież z łódzkich szkół ponadgimnazjalnych brała udział w wycieczce patriotycznej w miejsca walk oddziałów Armii Krajowej w dzisiejszym powiecie włodawskim w czasie II wojny światowej.
Celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy uczniów o najnowszych dziejach Polski, złożenie hołdu poległym żołnierzom Armii Krajowej, kształtowanie szacunku młodzieży dla własnego państwa, symboli i tradycji narodowych, rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań ucznia oraz rozwijanie aktywnego udziału uczniów w życiu społecznym.
Wycieczka rozpoczęła się zbiórką uczestników 28 września br. o godz. 7.30 na boisku szkolnym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 w Łodzi al. Politechniki 38. Następnie w drodze do miejsca docelowego - Woli Uhruskiej, uczestnicy wyjazdu zwiedzili w Puławach Pałac Czartoryskich oraz przyległy park pałacowy, w Kazimierzu Dolnym ruiny zamku Kazimierza Wielkiego, wieżę obronną, spichlerze i odbyli spacer po Starym Rynku, natomiast w Lublinie złożyli hołd Polakom pomordowanym w niemieckim obozie koncentracyjnym – Majdanek, w którym po II wojnie światowej NKWD więziło żołnierzy AK i NSZ.
29 września 2014 r. żołnierze AK, młodzież z łódzkich szkół i jej opiekunowie wzięli udział w uroczystości poświęcenia pomnika w Załuczu Starym. Pomnik ten upamiętnia żołnierzy Armii Krajowej z Lotnego Oddziału „Nadbużanka” poległych w walce z sowiecką partyzantką. We wtorek 30 września 2014 r. od godz. 12.00 w Wytycznie uczestnicy wyjazdu brali udział w obchodach 75 rocznicy bitwy stoczonej przez żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza gen. Wilhelma Rückemana z nacierającymi od wschodu oddziałami Armii Czerwonej.
1 października br. uczestnicy wyjazdu brali udział w rajdzie szlakiem Lotnego Oddziału AK Nadbużanka organizowany przez Starostwo Powiatowe we Włodawie. Wszystkie te oficjalne uroczystości uzupełnione zostały zajęciami z żołnierzami AK oraz wspólną pracą nauczycieli historii i uczniów w salach lekcyjnych gimnazjum w Woli Uhruskiej. Ponadto młodzież zwiedziła niemiecki obóz zagłady w Sobiborze, a dzięki życzliwości Straży Granicznej poznała piękno rozlewisk nad Bugiem oraz wyposażenie i zadania Straży Granicznej, doszło także do spotkań uczestników wyjazdu z przedstawicielami miejscowych władz samorządowych oraz młodzieżą gimnazjum w Woli Uhruskiej.
Powrót do Łodzi nastąpił 1 października 2014 r. około godziny 20.00.


Informację opracował
Koordynator łódzkiego Projektu Edukacyjnego
Dziedzictwo Patriotyczne Armii Krajowej
mgr Tomasz Szamburski oraz opiekun młodzieży z XVIII LO mgr Waldemar Lewkowicz

 


Odsłony: 1388

Adres:

XVIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
im. Jędrzeja Śniadeckiego
ul. Perla 11
94-203 Łódź
tel./fax: 42 633 93 23

E-mail:

sekretariat@liceum18lodz.pl

Kontakt do IOD: kontakt@secretum.eu

Biuletyn Informacji Publicznej :