• Szkoła ludzi z pasją...

O szkole

Jak Łódź długa i szeroka słyniemy z klas policyjno – prawnych i wojskowych. Zajęcia wynikające z innowacji programowych, prowadzone są  przez profesjonalistów. Współpracujemy regularnie z różnymi służbami mundurowymi. U nas zawsze coś się dzieje! Najlepszym dowodem na to jest rozmaitość  zdarzeń, jakie miały miejsce we wrześniu i na początku października  bieżącego roku.

Warsztaty wykładowo – ćwiczeniowe z udzielania pierwszej pomocy poprowadził zaprzyjaźniony z nami strażak z Konstantynowa – Bartłomiej Bień. Ratowanie życia, to obowiązek nie tylko ludzi w mundurach, lecz, z etycznego punktu widzenia, każdej myślącej jednostki. Bartek wrócił po latach do swojej szkoły, by tym razem wystąpić poniekąd w roli nauczyciela. Wszyscy po teoretycznym instruktażu mieli okazję przećwiczyć nabyte umiejętności na fantomie. Okazało się, że prawidłowe wykonanie masażu serca, to niełatwa sprawa. Wymaga sporo siły! Szczególnie dziewczyny miały kłopoty, jednak nie chcąc blado wypaść przed przystojnym strażakiem, zawzięcie próbowały zastosować się do uwag prowadzącego. Nasz starszy kolega, jak przystało na gentlemana, zdawał się oazą cierpliwości i spokoju. Objaśniał , demonstrował  ułożenie rąk oraz prawidłowe masowanie, po czym prosił o powtórzenie zadania. I tak do skutku! Spędziliśmy czas bardzo pożytecznie! Uświadomiliśmy sobie, że pierwsza pomoc , wielokrotnie, jest kluczowym ogniwem w łańcuchu leczenia, a w efekcie, ratowania życia chorego pacjenta bądź ofiary wypadku. Poznaliśmy człowieka z pasją, oddanego wybranej profesji, gotowego do poświęceń, odznaczającego się odwagą, szlachetnością i humanitarnym podejściem do ludzkich problemów. 

Pierwszoklasiści rozpoczęli naukę musztry. Przedstawiciel Związku Strzeleckiego ćwiczył nowo przybyłych do XVIII liceum uczniów. Przy okazji sprawdził, czy drugoklasiści nie wypadli z wprawy. Natomiast, klasy wojskowe odbyły zajęcia z bronioznawstwa. Bowiem, każdy , kto wstąpi w szeregi umundurowanych, musi posiąść choćby podstawy teoretycznej wiedzy, dotyczącej procedur militarnych w czasie zagrożenia i pokoju. Młodzież, która dokonała takiego wyboru ma przysposobienie wojskowe, realizowane według, specjalnie stworzonego w tym celu, programu autorskiego. Wkrótce przed nimi pierwsze strzelanie! 

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji przy ul. Sienkiewicza 28/30 rozmawiali z pierwszoklasistami na temat policyjnych struktur i naboru. Funkcjonowanie jednostek prewencyjnych i śledczych, a także wymogi przy rekrutacji do poszczególnych oddziałów sił policyjnych stanowią początkowy cykl zajęć przeznaczonych dla słuchaczy naszego liceum. W miarę upływu czasu, młodzież poznaje niemal wszystkie aspekty pracy policjanta, włącznie z wykonywaniem powierzonych jej zadań w praktyce, np. podczas Dnia Przedsiębiorczości. Ponadto, przygotowywane pod nadzorem Sędziego rozprawy pokazowe, pogadanki, wykłady o konkretnych przypadkach łamania prawa rodzinnego czy karnego pozwalają nam zapoznać się z charakterem zawodu prawnika, zaś zajęcia z prawoznawstwa dają podstawy do  kreowania własnego wizerunku w dorosłym życiu.

Trzecioklasiści, mimo ogromu nauki przed czekającym ich egzaminem maturalnym, już zostali zapoznani, tymczasem teoretycznie, z problemami więziennictwa. Zastępca dyrektora Zakładu Karnego nr2 w Łodzi – mjr Grzegorz Siemieniak objaśnił młodzieży zasady panujące w placówce, przepisy prawa karnego oraz niektóre procedury, związane z pobytem skazanych w więzieniach. Uczniowie wkrótce będą mieli okazję przyjrzeć się temu z bliska, jako że udadzą się do wspomnianego Zakładu Karnego w celach poznawczych. Warunek – ukończone 18 lat!

U nas nie ma czasu na nudę! Oprócz obowiązkowych zajęć edukacyjnych, systematycznie odbywają się dodatkowe. Jeśli „kręci” Cię policja i wojsko, koniecznie musisz trafić do szkoły przy Perla 11. Promujemy bezpieczeństwo, dyscyplinę i kulturę. Zawsze chętnie witamy każdego, kto świadomie zdecyduje się wstąpić w poczet uczniów XVIII LO. Nasze drzwi stoją dla ciebie otworem! Przyjdź i zobacz! ZAPRASZAMY!

U NAS NIE MA ŻADNEJ ŚCIEMY,
BO MY WIEMY, CZEGO CHCEMY!
MUNDURY NOSIĆ, MASZEROWAĆ,
STRÓŻOM PRAWA HOŁDOWAĆ!
A WARTOŚCI, MOŻESZ WIERZYĆ,
NICZYM U ŚREDNIOWIECZNYCH RYCERZY!
HONOR, MĘSTWO I ODWAGA,
TO CAŁKIEM POWAŻNA SPRAWA!
NIE RZUCAMY SŁÓW NA WIATR,
BO TY JESTEŚ JAK NASZ BRAT!
KIEDY JUŻ WSTĄPISZ W PROGI NASZE,
BĘDZIESZ JADŁ TĘ SAMĄ KASZĘ!
OPRÓCZ MATMY CZY FIZYKI
BĘDĄ JESZCZE SMAKOŁYKI!
POLIGON, STRZAŁY,
COŚ NA PRZETRWANIE
W WARUNKACH POLOWYCH…
SZYBCIEJ WIĘC PANIE, PANOWIE PRĘDZEJ!
GLOWA DO GÓRY!
GDY ZOBACZYCIE PRZY PERLA MURY,
BĘDZIECIE WIEDZIEĆ, ŻEŚCIE WYBRALI TO,
NA COŚCIE DŁUGO CZEKALI!

Adres:

XVIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
im. Jędrzeja Śniadeckiego
ul. Perla 11
94-203 Łódź
tel./fax: 42 633 93 23

E-mail:

sekretariat@liceum18lodz.pl

Kontakt do IOD: kontakt@secretum.eu

Biuletyn Informacji Publicznej :